DJ na wesele – jak wybrać, który?

Nawet najlepiej zaplanowane wesele okaże się klapą, jeśli goście nie będą się dobrze bawili. A oprócz jedzenia czy ogólnej atmosfery istotnym elementem dobrej zabawy na weselu jest muzyka.

Wiele par młodych podczas planowania wesela dotyka dylemat czy wybrać DJ-a na wesele czy też raczej zespół muzyczny. Jeszcze kilka lat temu dominowała druga opcja. Młode pary stawiały na klasykę czyli zespół muzyczny grający covery w lepszej lub gorszej aranżacji. Obecnie coraz więcej par decyduje się zatrudnić w tym dniu DJ-a. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? I jak wybrać DJ-a, który nie zepsuje nam imprezy? Oto kilka przydatnych podpowiedzi.

Dobry DJ to połowa sukcesu. Powinien być osobą kontaktową, zarażać entuzjazmem, potrafić wczuć się w każdą sytuację. DJ- owi nieobce powinno być wyczucie smaku i intuicja w doborze repertuaru. Na weselach spotykają się ludzie w różnym wieku, o różnych poglądach czy gustach. Zadaniem DJ-a jest takie poprowadzenie imprezy, by każdy znalazł coś dla siebie. Niewątpliwą zaletą zatrudnienia DJ-a jest cena.

Zazwyczaj jedna osoba zajmująca się oprawą muzyczną wesela będzie sporo tańsza niż zatrudnienie całego zespołu, w którym przecież każdy też chciałby zarobić. W grę wchodzi także opłacenie tzw. talerzyka za jedną, a nie kilka osób, co nie bez znaczenia pozostaje dla budżetu całej imprezy. W przypadku DJ-a odpada też problem z ewentualnymi fałszami, kiepskimi aranżacjami itp. DJ gra oryginalną muzykę, wiemy więc czego możemy się spodziewać.

Na korzyść DJ-a przemawia również fakt, że może on odtworzyć muzykę zgodnie z oczekiwaniami pary młodej czy gości weselnych – nie ogranicza go gatunek muzyczny czy znajomość danego utworu. W przypadku tzw. grania z płyty nie ma też problemu z tzw. „idziemy na jednego”. DJ robi po prostu krótsze przerwy regeneracyjne niż cały zespół. DJ z fantazją pozwala odejść od nieco już przaśnej tradycji zatrudniania zespołu.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zatrudnienie w tym wyjątkowym dniu DJ warto jest zapoznać się z kilkoma elementami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej osoby. Pamiętać trzeba, że takie „puszczanie płyt” również wymaga umiejętności i nie może to być osoba pierwsza z brzegu. Dobry DJ ma zapewne zaplanowane większość weekendów – nie tylko w sezonie ślubnym, ale i poza nim. Dlatego jeśli chcemy na swoim weselu kogoś naprawdę dobrego, poszukiwania DJ należy zacząć odpowiednio wcześniej. Standardowo poszukiwania takiej osoby rozpoczyna się ok. pół roku wcześniej.

Jeśli bierzemy ślub w sezonie (maj-wrzesień) to nawet rok wcześniej. Poszukiwać można na różne sposoby w internecie, wśród przyjaciół. Najlepszą rekomendacją są zadowoleni klienci i uczestnicy imprez prowadzonych przez DJ-a więc poczta pantoflowa zdaje się być najlepszą formą poszukiwań. Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z potencjalnym DJ-em? Przede wszystkim należy porozmawiać o cenie usługi. Osoby łączące funkcję DJ-a i wodzireja zazwyczaj cenią się nieco wyżej.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia repertuaru. Warto zdać się na doświadczenie DJ-a w tym temacie. W końcu to on najlepiej wie jak rozbawić gości. Pamiętać jednak trzeba, że nie bez znaczenia pozostaje gust młodej pary. Dobry DJ połączy swoje doświadczenie i gust młodej pary tworząc repertuar idealny. Warto także doprecyzować kwestie związane ze sprzętem wykorzystywanym do obsługi imprezy, kwestie logistyczne (dojazd, wyżywienie, ilość godzin pracy itp.). No i najważniejsze – podpisać umowę. Wszystkie ustalenia pomiędzy stronami powinny zostać zawarte w umowie pisemnej, tak by po zakończeniu imprezy żadna ze stron nie miała wątpliwości, że wszystko zostało wykonane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.